top of page
Detail of beautiful old collapsing abstract ceramic mosaic adorned building. Venetian mosa
nikos_stathopoulos.jpeg

Νίκος Σταθόπουλος

Ψυχίατρος παιδιών και εφήβων

Ψυχοθεραπευτής - Ομαδικός Αναλυτής

Επιστημονικός Υπεύθυνος ΔΕ.Κ.Α.

Γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αθήνα. Απόφοιτος της Προτύπου Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, σπούδασε στην Ιατρική Σχολή του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και έλαβε την ειδικότητα του Ψυχιάτρου Παιδιών και Εφήβων το 1998. Από το 2006 έχει την επιστημονική ευθύνη και συντονίζει την Διεπιστημονική Ομάδα των συνεργατών του, ομάδα που πλέον αποτελεί το «ΔιΕπιστημονικό Κέντρο Αθηνών (ΔΕ.Κ.Α.) για το παιδί και την οικογένεια».

Εκτός της Ιατρικής, έχει εκπαιδευτεί ως Ομαδικός Αναλυτής (Group Analyst) και ως Ψυχαναλυτικός Θεραπευτής Ζεύγους και Οικογένειας.

Είναι Ιδρυτικό Μέλος του Ελληνικού Οργανισμού Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση (H.O.P.E. in G.A.), μέλος της Εκπαιδευτικής Επιτροπής του, Διδάσκων Αναλυτής (training analyst) και Διευθυντής της Εκπαίδευσης Θεραπευτών Ζεύγους-Οικογένειας.

Από το 2010 εκπροσωπεί την Ελλάδα στον Τομέα Ψυχαναλυτικής Ψυχοθεραπείας Ζεύγους και Οικογένειας της E.F.P.P. (European Federation for Psychoanalytic Psychotherapy).

Έχει υπάρξει (2009 - 2013) εκλεγμένος Πρόεδρος του Τομέα Οικογενειακής Θεραπείας της I.A.G.P. (International Association of Group Psychotherapy and Group Processes) και μέλος του Δ.Σ. της (Board of Directors).

Την περίοδο 2000 - 2004 ήταν, ως εξωτερικός συνεργάτης της Σχολής Επαγγελμάτων Υγείας και Πρόνοιας του τότε Τ.Ε.Ι. Αθήνας, διδάσκων Ψυχιατρικής και Παιδοψυχιατρικής σε διάφορα Τμήματα (Νοσηλευτικής, Βρεφονηπιοκόμων, Επισκεπτών Υγείας, κ.ά).

Έχει εργαστεί ως εξωτερικός συνεργάτης δομών του ιδιωτικού και του ευρύτερου δημόσιου τομέα: Γενική Γραμματεία Λαϊκής Επιμόρφωσης Υπουργείου Παιδείας, ΚΕ.Θ.Ε.Α., Κέντρο Κοινωνικής Παρέμβασης Δήμου Κορυδαλλού, «ΕΠΑΝΟΔΟΣ», Κέντρο Πρόληψης Δ. Κηφισιάς «Προνόη», Εταιρεία Προστασίας Ανηλίκων Αθηνών, Μονάδα Εφηβικής Υγείας και Μονάδα Αλλεργιολογίας και Κλινικής Ανοσολογίας (Β΄ Πανεπ. Παιδιατρική Κλινική ΕΚΠΑ, Νοσοκομείο Π. & Α. Κυριακού),  κ.ά.

Είναι μέλος του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών, πλήρες μέλος της Group Analytic Society International και της I.A.G.P.

Μιλά Αγγλικά και Γαλλικά και συμμετέχει ανελλιπώς σε διεθνή συνέδρια στα οποία παρουσιάζει εργασίες θεωρητικού και κλινικού ενδιαφέροντος.